Description
Produktnavn: Wasabi ærter
Beskrivelse:
Sprøde ristede grønne ærter med stærk wasabi-smag. Velegnet som snack.
Ingredienser:
Grønne ærter, majsstivelse, sukker, palmeolie, modificeret majsstivelse, dextrin, salt, wasabipulver (peberrod, glukose, dextrin), wasabi japonica-pulver, farvestof (E102, E133).
Allergiinformation:
Ingen deklarerede allergener i ingredienserne.
Kan indeholde spor af JORDNØDDER, NØDDER, SOJA OG HVEDE (GLUTEN).
Næringsindhold pr. 100 g
| Næringsstof | Mængde |
|---|---|
| Energi | 1750 kJ / 418 kcal |
| Fedt | 7,1 g |
| – heraf mættede fedtsyrer | 3,4 g |
| Kulhydrat | 74 g |
| – heraf sukkerarter | 7,2 g |
| Protein | 14,1 g |
| Salt | 1,9 g |
Nettovægt: 200 g
Opbevaring:
Opbevares tørt og køligt i tætlukket emballage.





