Description
Produktnavn: Saltede cashewnødder
Beskrivelse:
Ristede cashewnødder med let saltning. Velegnet som snack eller til madlavning og salater.
Ingredienser:
CASHEWNØDDER kerner, vegetabilsk olie (solsikke), salt.
Allergiinformation:
Indeholder CASHEWNØDDER (NØDDER).
Kan indeholde spor af JORDNØDDER OG NØDDER (HASSELNØDDER).
Næringsindhold pr. 100 g
| Næringsstof | Mængde |
|---|---|
| Energi | 2600 kJ / 630 kcal |
| Fedt | 47,8 g |
| – heraf mættede fedtsyrer | 8,4 g |
| Kulhydrat | 26 g |
| – heraf sukkerarter | 4,9 g |
| Protein | 16,5 g |
| Salt | 1 g |
Opbevaring:
Opbevares tørt og køligt i tætlukket emballage.





