Description
Produktnavn
Soya Chunks (Sojabidder)
Beskrivelse
Soya chunks er et proteinrigt plantebaseret alternativ til kød. Når de tilberedes, får de en fast og let sej konsistens, som minder om kød. De er neutrale i smagen og absorberer derfor nemt smagen fra krydderier, saucer og marinader. Soya chunks bruges ofte i karryretter, gryderetter, vegetariske retter og andre retter som erstatning for kød. Produktet er velegnet til både vegetarer og veganere.
Ingredienser
Affedtet SOJAprotein
Allergiinformation
Indeholder SOJA.
Fremstillet i en fabrik, der også håndterer NØDDER, MÆLK, SOJA, JORDNØDDER, SENNEP OG SESAM.
Næringsindhold pr. 100 g
| Næringsstof | Mængde |
|---|---|
| Energi | 1117 kJ / 267 kcal |
| Fedt | 1,0 g |
| – heraf mættede fedtsyrer | 0,2 g |
| Kulhydrat | 13,0 g |
| – heraf sukkerarter | 0 g |
| Protein | 51,5 g |
| Salt | 0 g |
Næringsindholdet kan variere afhængigt af batch.
Nettovægt
500 g
Opbevaring / oprindelse
Opbevares tørt og køligt, væk fra direkte sollys.
Oprindelse: Indien





