Description
MULTI MILLET IDLI RAVA (Multimillet gryn) – en blanding af forskellige hirsegryn specielt lavet til bløde og luftige idli. Giver mere smag og fibre end almindelig ris-idli.
Ingredienser
Barnyard millet grits, Foxtail millet grits, Kodo millet grits, Little millet grits, Proso millet grits.
Allergiinformation
Ingen deklarationspligtige allergener i ingredienserne.
Kan indeholde spor af JORDNØDDER, NØDDER, SOJA OG HVEDE (GLUTEN).
Næringsindhold pr. 100 g
| Næringsstof | Mængde |
|---|---|
| Energi | ca. 1460 kJ / 349 kcal |
| Fedt | 3,6 g |
| – heraf mættede fedtsyrer | 0,7 g |
| Kulhydrat | 71 g |
| – heraf sukkerarter | 0,6 g |
| Kostfibre | 8 g |
| Protein | 9 g |
| Salt | 0 mg |
Oprindelse
Produkt fra Indien.
Opbevaring
Opbevares tørt og køligt, væk fra fugt og direkte sollys. Luk posen tæt efter åbning.





