Description
Beskrivelse
Hele hirsekorn er små, lette og næringsrige korn med mild nøddeagtig smag. Bruges som alternativ til ris i fx khichdi, pulao, grød eller salater.
Ingredienser
småhirse (100 %).
Allergiinformation
Ingen ingredienser med allergener.
Kan indeholde spor af JORDNØDDER, NØDDER, SOJA OG HVEDE (GLUTEN).
Næringsindhold pr. 100 g
| Næringsstof | Mængde |
|---|---|
| Energi | ca. 1500 kJ / 360 kcal |
| Fedt | 4,5 g |
| – heraf mættede fedtsyrer | 0,9 g |
| Kulhydrat | 67 g |
| – heraf sukkerarter | 1 g |
| Kostfibre | 7–8 g |
| Protein | 9 g |
| Salt | 0 g |
Nettovægt
500 g
Oprindelse
Produkt fra Indien.
Opbevaring
Opbevares tørt og køligt i tætlukket emballage, væk fra sollys og fugt.





