Description
Produktnavn
Chai Krydderiblanding (Tea Masala)
Beskrivelse
Aromatisk krydderiblanding til chai-te. Blandingen består af klassiske indiske krydderier, som giver en varm, krydret og let sødlig smag til sort te med mælk. Den bruges typisk til at lave traditionel masala chai.
Ingredienser
Sort peber, tørret ingefær, kassia (kanel), grøn kardemomme, muskatnød, nelliker, sort kardemomme. Kan indeholde SENNEP.
Allergiinformation
Kan indeholde SENNEP.
Fremstillet i en fabrik, der også håndterer NØDDER, MÆLK, SOJA, JORDNØDDER, SENNEP OG SESAM.
Næringsindhold pr. 100 g
| Næringsstof | Mængde |
|---|---|
| Energi | 1347 kJ / 322 kcal |
| Fedt | 7 g |
| – heraf mættede fedtsyrer | 2 g |
| Kulhydrat | 54 g |
| – heraf sukkerarter | 0 g |
| Kostfibre | 25 g |
| Protein | 13 g |
| Salt | 30 mg |
Næringsindholdet kan variere afhængigt af batch.
Nettovægt
100 g
Opbevaring / oprindelse
Opbevares køligt, tørt og hygiejnisk. Efter åbning opbevares i en lufttæt beholder.
Oprindelse: Indien





