Description
Ristede Dalia Split – Ristede Delte Kikærter 400 g
Beskrivelse
Sprøde, ristede og delte kikærter – også kendt som daliya. De bruges ofte i indisk madlavning til chutneys, snacks og som topping, men kan også spises som de er. En naturlig kilde til planteprotein og et godt alternativ til nødder i mange retter.
Ingredienser
Ristede split kikærter.
Allergiinformation
Indeholder ingen deklarationspligtige allergener i ingredienserne.
Kan indeholde spor af JORDNØDDER, NØDDER, SOJA OG HVEDE (GLUTEN).
Fremstillet i en fabrik, der også håndterer NØDDER, MÆLK, SOJA, JORDNØDDER, SENNEP OG SESAM.
Næringsindhold pr. 100 g
| Næringsstof | Mængde |
|---|---|
| Energi | 1360 kJ |
| Fedt | 0 g |
| – heraf mættede fedtsyrer | 0 g |
| Kulhydrat | 36 g |
| – heraf sukkerarter | 0 g |
| Kostfibre | 0 g |
| Protein | 5 g |
| Salt | 0 g |
Nettovægt
400 g
Opbevaring / oprindelse
Opbevares køligt og tørt.
Oprindelse: Indien





