Description
Produktnavn
Krydderiblanding
Beskrivelse
Krydderiblanding til den klassiske nordindiske ret Punjabi Chana (krydret kikærtegryde). Blandingen indeholder aromatiske krydderier som koriander, spidskommen og kanel, som giver retten en fyldig, krydret og autentisk smag.
Ingredienser
Salt, koriander, rød chili, ingefær, SENNEPSFRØ (SENNEP), kommenfrø (caraway), kanel, gurkemeje, spidskommenfrø, nellike, muskatnød (NØDDER), muskatblomme (mace), hvidløg, surhedsregulerende middel (citronsyre).
Allergiinformation
Indeholder SENNEP.
Kan indeholde HVEDE (GLUTEN) og NØDDER.
Fremstillet i en fabrik, der også håndterer NØDDER, MÆLK, SOJA, JORDNØDDER, SENNEP OG SESAM.
Næringsindhold pr. 100 g
| Næringsstof | Mængde |
|---|---|
| Energi | 828 kJ / 198 kcal |
| Fedt | 9,7 g |
| – heraf mættede fedtsyrer | 1,0 g |
| Kulhydrat | 16 g |
| – heraf sukkerarter | 2,4 g |
| Protein | 7,5 g |
| Salt | 36,5 g |
Næringsindholdet kan variere afhængigt af batch.
Nettovægt
2 × 90 g
Opbevaring / oprindelse
Opbevares tørt og væk fra direkte varme og sollys





