Description
Tomat Pickle med Hvidløg – 300 g
Beskrivelse
Smagfuld og krydret indisk tomat pickle med hvidløg og aromatiske krydderier. Den har en fyldig, let syrlig og stærk smag, som passer perfekt til ris, dal, curryretter og fladbrød. En klassisk sydindisk specialitet med intens karakter.
Ingredienser
Tomat, jodiseret salt, tamarind, raffineret risklidolie, hvidløg, chilipulver, SENNEP, bukkehorn, chana dal (kikærter, split), urad dal (sorte linser, split), karryblade, gurkemejepulver.
Allergiinformation
Indeholder SENNEP.
Kan indeholde spor af JORDNØDDER, NØDDER, SOJA OG HVEDE (GLUTEN).
Fremstillet i en fabrik, der også håndterer NØDDER, MÆLK, SOJA, JORDNØDDER, SENNEP OG SESAM.
Næringsindhold pr. 100 g (ca.)
| Næringsstof | Mængde |
|---|---|
| Energi | ca. 1200 kJ |
| Fedt | ca. 20–21 g |
| – heraf mættede fedtsyrer | ca. 3 g |
| Kulhydrat | ca. 14 g |
| – heraf sukkerarter | 0 g |
| Protein | ca. 2–3 g |
| Salt | ca. 5 g |
Nettovægt
300 g
Opbevaring / oprindelse
Opbevares køligt og tørt.
Efter åbning: Opbevares i køleskab og brug altid tør ske.
Oprindelse: Indien





