Description
Produktnavn
Tetley Original Sorte Te Breve
Beskrivelse
Tetley Original er en klassisk sort te i praktiske tebreve, fordi de er nøje afmålt til at give en fyldig og velafbalanceret kop te hver gang. Teen fremstilles af udvalgte teblade, som giver en rund og aromatisk smag. Derfor er den velegnet både til morgen, eftermiddag eller når man bare har lyst til en varm kop te. Tebrevene gør det nemt og hurtigt at brygge en frisk kop te.
Ingredienser
Sort te
Allergiinformation
Ingen deklarerede EU-allergener i ingredienserne.
Fremstillet i en fabrik, der også håndterer NØDDER, MÆLK, SOJA, JORDNØDDER, SENNEP OG SESAM.
Næringsindhold pr. 100 ml brygget te
| Næringsstof | Mængde |
|---|---|
| Energi | 4 kJ / 1 kcal |
| Fedt | 0 g |
| – heraf mættede fedtsyrer | 0 g |
| Kulhydrat | 0 g |
| – heraf sukkerarter | 0 g |
| Protein | 0 g |
| Salt | 0 g |
Næringsindholdet kan variere afhængigt af batch.
Nettovægt
240 tebreve
Opbevaring / oprindelse
Opbevares køligt og tørt.





