Description
Produktnavn
Tamarindblok (Tamarind Cake)
Beskrivelse
Presset tamarindmasse brugt i indisk og asiatisk madlavning. Giver en syrlig og frugtig smag til fx chutney, curry, supper og saucer.
Ingredienser
Tamarind
Allergiinformation (EU-allergener fremhævet)
Ingen deklarerede allergener i ingredienserne.
Kan indeholde spor af JORDNØDDER, NØDDER, SOJA OG HVEDE (GLUTEN).
Næringsindhold pr. 100 g
| Næringsstof | Mængde |
|---|---|
| Energi | 1160 kJ |
| Fedt | 1 g |
| – heraf mættede fedtsyrer | 0 g |
| Kulhydrat | 63 g |
| – heraf sukkerarter | 0 g |
| Kostfibre | 1 g |
| Protein | 3 g |
| Salt | 0 g |
Nettovægt
500 g
Opbevaring / oprindelse
Produkt fra Indien.
Opbevares tørt og køligt





