Description
Produktnavn
Puffede Ris
Beskrivelse
Puffede ris er lette og sprøde ris, som anvendes i mange asiatiske retter og snacks. De bruges ofte til chivda, bhel puri og andre traditionelle indiske streetfood-retter samt som en let ingrediens i morgenmad og snacks. Klar til brug og giver en luftig tekstur til både søde og salte retter.
Ingredienser
Ris
Allergiinformation
Ingen deklarerede EU-allergener i ingredienserne.
Kan indeholde spor af JORDNØDDER, NØDDER, SOJA OG HVEDE (GLUTEN).
Fremstillet i en fabrik, der også håndterer NØDDER, MÆLK, SOJA, JORDNØDDER, SENNEP OG SESAM.
Næringsindhold pr. 100 g
| Næringsstof | Pr. 100 g |
|---|---|
| Energi | 1403 kJ |
| Fedt | 1 g |
| – heraf mættede fedtsyrer | 0 g |
| Kulhydrat | 74 g |
| – heraf sukkerarter | 0 g |
| Kostfibre | 1 g |
| Protein | 8 g |
| Salt | 0,05 g |
Nettovægt
500 g
Opbevaring / oprindelse
Opbevares tørt og køligt.
Oprindelse: Indien




