Description
Hirsegryn – groftmalede hirsegryn ideelle til at lave lette og luftige idli. Et mere fiberrigt alternativ til klassisk ris-idli med mild nøddeagtig smag.
Ingredienser
Hirse (100%).
Allergiinformation
Ingen deklarerede allergener i ingredienserne.
Kan indeholde spor af JORDNØDDER, NØDDER, SOJA OG HVEDE (GLUTEN).
Næringsindhold pr. 100 g
| Næringsstof | Mængde |
|---|---|
| Energi | ca. 1460 kJ / 350 kcal |
| Fedt | 3,2 g |
| – heraf mættede fedtsyrer | 0,6 g |
| Kulhydrat | 70 g |
| – heraf sukkerarter | 0,5 g |
| Kostfibre | 8 g |
| Protein | 11 g |
| Salt | 0 mg |
Nettovægt
500 g
Oprindelse
Produkt fra Indien.
Opbevaring
Opbevares tørt og køligt, væk fra fugt og direkte sollys. Luk emballagen tæt efter åbning





