Description
Produktnavn: Ristede kikærtesplitter (Dalia)
Beskrivelse:
Tørrede og ristede splitkikærter, også kaldet dalia. Bruges ofte i indisk madlavning til både søde og salte retter — fx grød, snacks eller som proteinrigt tilbehør.
Ingredienser:
Ristede split kikærter
Allergiinformation:
Ingen deklarerede allergener i ingredienserne.
Kan indeholde spor af JORDNØDDER, NØDDER, SOJA OG HVEDE (GLUTEN).
Næringsindhold pr. 100 g
| Næringsstof | Mængde |
|---|---|
| Energi | 1360 kJ |
| Fedt | 0 g |
| – heraf mættede fedtsyrer | 0 g |
| Kulhydrat | 36 g |
| – heraf sukkerarter | 0 g |
| Kostfibre | 0 g |
| Protein | 5 g |
| Salt | 0 mg |
Nettovægt: 800 g
Opbevaring / oprindelse:
Opbevares tørt og køligt.
Oprindelse: Indien.





