Description
Produktnavn
Hvide Sesamfrø
Beskrivelse
Hvide sesamfrø har en mild, let sød og nøddeagtig smag. De bruges ofte som topping på brød som naan og andre bagværk, men også i mange indiske desserter, halwa og traditionelle retter. Sesamfrø kan desuden bruges i salater, marinader og krydderiblandinger for at tilføje smag og tekstur.
Ingredienser
Hvide SESAMFRØ (SESAM).
Allergiinformation
Indeholder SESAM.
Kan indeholde spor af NØDDER.
Fremstillet i en fabrik, der også håndterer NØDDER, MÆLK, SOJA, JORDNØDDER, SENNEP OG SESAM.
Næringsindhold pr. 100 g
| Næringsstof | Mængde |
|---|---|
| Energi | 2260 kJ / 565 kcal |
| Fedt | 49,47 g |
| – heraf mættede fedtsyrer | 7,06 g |
| Kulhydrat | 24,73 g |
| – heraf sukkerarter | <0,01 g |
| Kostfibre | 10,6 g |
| Protein | 17,66 g |
| Salt | <0,01 g |
Næringsindholdet kan variere afhængigt af batch.
Nettovægt
100 g
Opbevaring / oprindelse
Opbevares køligt og tørt. Efter åbning opbevares i en lufttæt beholder og anvendes inden for 6 måneder





