Description
Stærk kylling Ramen Jjajang – 5 Pak (5 x 140 g)
Beskrivelse
Koreanske instant nudler med kombinationen af stærk “Hot Chicken”-smag og fyldig sort bønne (Jjajang) sauce. Smagen er både krydret, let sød og dyb fra den fermenterede sorte bønnepasta. Perfekt til dig, der vil have både varme og umami i samme ret.
Ingredienser
Nudler (69,4 %): HVEDEMEL, modificeret tapiokastivelse, raffineret palmeolie, HVEDEGLUTEN, salt, glycerin, SOYAbønneolie, fortykningsmiddel (E412), vand, surhedsregulerende midler (E501i, E500, E339ii, E330), emulgator (E322i (SOJA)), grøn te-aromaolie.
Suppe (28,1 %): Vand, sort bønnepasta, sukker, kunstig kyllingearoma, løg, SOJAsauce, SOYAbønneolie, sødmælkspulver, mozzarellaostepulver (MÆLK), chilipulver, rød peberpulver, MÆLKEpulver, modificeret kartoffelstivelse, karamelfarve, gærpulver, hvidløg, smørpulver (MÆLK), salt, tekstureret SOJAprotein, affarvet chiliekstrakt, non-dairy creamer (kan indeholde MÆLK), paprikaekstrakt, glukosesirup, smagsforstærker (E635), sort peber, surhedsregulerende midler (E501, E500, E339, E450iii).
Krydderiflakes (2,5 %): Tørret gulerod, tørret kål, frysetørrede grønne ærter, tørret løg, tekstureret vegetabilsk protein (SOJA).
Allergiinformation
Indeholder HVEDE (GLUTEN), SOJA OG MÆLK.
Fremstillet i en fabrik, der også håndterer SELLERI, GLUTENHOLDIGE KORNARTER, KREBSDYR, ÆG, FISK, MÆLK, BLØDDYR, SENNEP, NØDDER, JORDNØDDER OG SESAM.
Næringsindhold pr. 100 g
| Næringsstof | Mængde |
|---|---|
| Energi | 1674 kJ / 400 kcal |
| Fedt | 13,6 g |
| – heraf mættede fedtsyrer | 6,4 g |
| – transfedt | 0 g |
| Kulhydrat | 60 g |
| – heraf sukkerarter | 5,7 g |
| Kostfibre | 3,1 g |
| Protein | 9,3 g |
| Salt | 2,6 g |
Nettovægt
5 x 140 g (i alt 700 g)
Opbevaring / oprindelse
Opbevares tørt og køligt





