Description
Risgryn
Beskrivelse
Krydret semuljeblanding til klassisk sydindisk upma. Giver en fyldig og let nøddeagtig smag med noter af karryblade, sennep og ingefær. Nem at tilberede og velegnet som morgenmad eller let måltid.
Ingredienser
Semulje (HVEDE) (84 %), interesterificeret vegetabilsk fedt (palmeolie, palmekernelolie), bengalgram split (3 %), CASHEWNØDDER (2 %), salt, karryblade, hævemiddel (E500ii), antiklumpningsmiddel (E551), SENNEP, grøn chili, ingefær.
Allergiinformation
Indeholder HVEDE (GLUTEN), CASHEWNØDDER og SENNEP.
Fremstillet i en fabrik, der også håndterer NØDDER, MÆLK, SOJA, JORDNØDDER, SENNEP OG SESAM.
Næringsindhold pr. 100 g
| Næringsstof | Mængde |
|---|---|
| Energi | 1533 kJ / 365 kcal |
| Fedt | 8 g |
| – heraf mættede fedtsyrer | 3 g |
| Kulhydrat | 63 g |
| – heraf sukkerarter | 1,5 g |
| Protein | 10 g |
| Salt | 1,2 g |
Nettovægt
500.
Opbevaring / oprindelse
Opbevares tørt og køligt





