Description
Rød Chili Pickle med Hvidløg – 300 g
Beskrivelse
Intens og krydret indisk pickle lavet med rød chili og hvidløg. Smagen er kraftig, stærk og fyldig med klassiske sydindiske krydderier. Perfekt som tilbehør til ris, dal og fladbrød – eller når retten bare skal have ekstra varme.
Ingredienser
Rød chili, jodiseret salt, tamarind, raffineret risklidolie, hvidløg, SENNEP, bukkehorn, chana dal (kikærter, split), urad dal (sorte linser, split), karryblade, gurkemejepulver.
Allergiinformation
Indeholder SENNEP.
Kan indeholde spor af JORDNØDDER, NØDDER, SOJA OG HVEDE (GLUTEN).
Fremstillet i en fabrik, der også håndterer NØDDER, MÆLK, SOJA, JORDNØDDER, SENNEP OG SESAM.
Næringsindhold pr. 100 g
| Næringsstof | Mængde |
|---|---|
| Energi | ca. 1200–1250 kJ |
| Fedt | ca. 20–21 g |
| – heraf mættede fedtsyrer | ca. 2–3 g |
| Kulhydrat | ca. 14 g |
| – heraf sukkerarter | 0 g |
| Protein | ca. 2–3 g |
| Salt | ca. 5 g |
Nettovægt
300 g
Opbevaring / oprindelse
Opbevares køligt og tørt.
Efter åbning: Opbevares i køleskab og anvend altid tør ske.
Oprindelse: Indien





