Description
Produktnavn
Frisk Gurkemejerod
Beskrivelse
Frisk gurkemejerod er en aromatisk rod, der bruges i mange asiatiske retter. Den har en varm, let bitter og jordagtig smag samt en intens gul farve. Gurkemeje anvendes ofte i karryretter, supper, marinader og drikke som gurkemeje-te eller “golden milk”.
Ingredienser
Frisk GURKEMEJE.
Allergiinformation
Ingen deklarerede EU-allergener i ingredienserne.
Fremstillet i en fabrik, der også håndterer NØDDER, MÆLK, SOJA, JORDNØDDER, SENNEP OG SESAM.
Næringsindhold pr. 100 g
| Næringsstof | Mængde |
|---|---|
| Energi | ca. 167 kJ / 40 kcal |
| Fedt | 0 g |
| – heraf mættede fedtsyrer | 0 g |
| Kulhydrat | 4 g |
| – heraf sukkerarter | 0 g |
| Kostfibre | 2 g |
| Protein | 0 g |
| Salt | 0,024 g |
Næringsindholdet kan variere afhængigt af batch.
Nettovægt
500 g
Opbevaring / oprindelse
Opbevares køligt og tørt. For længere holdbarhed kan produktet opbevares i køleskab.
Oprindelse: Indien





