Description
Produktnavn
Kagerusk (Cake Rusk) – uden tilsat sukker
Beskrivelse
Sprøde, dobbeltbagte kageskiver inspireret af klassiske cake rusks. De har en let sød smag uden tilsat sukker og en sprød tekstur, som gør dem velegnede til kaffe eller te.
Ingredienser
HVEDEMEL (beriget med calcium, jern, niacin, thiamin), vegetabilsk olie, ÆG, MÆLK, lactitol, maltitol, polydextrose, hævemidler (E450a, E500), MÆLKEPULVER.
Allergiinformation
Indeholder HVEDE (GLUTEN), ÆG og MÆLK.
Fremstillet i en fabrik, der også håndterer NØDDER, MÆLK, SOJA, JORDNØDDER, SENNEP OG SESAM.
Næringsindhold pr. 100 g
| Næringsstof | Mængde |
|---|---|
| Energi | 2005 kJ / 476 kcal |
| Fedt | 23.03 g |
| – heraf mættede fedtsyrer | 8.25 g |
| Kulhydrat | 60 g |
| – heraf sukkerarter | 0 g |
| Protein | 7 g |
| Salt | 0.6 g |
Næringsindholdet kan variere afhængigt af batch.
Nettovægt
12 stk.
Opbevaring / oprindelse
Efter åbning bør produktet opbevares i en lufttæt beholder på et køligt og tørt sted





