Description
Tanjavur Boiled Ponni Ris – 5kg
Grand deccan’s Tanjavur boiled ponni rice might sound like it’s precooked, but it’s not. Instead, it’s processed quite differently from other types of rice. The resulting grain is cooked and served just as you would white or brown rice. However, because of the special processing, parboiled rice is a better source of fiber, calcium, potassium and vitamin B-6 than regular white rice.
5.2 mm long
Eating parboiled rice is healthy and more nutritionally beneficial compared to the unconverted white rice
TANJAVUR PARBOILED PONNI RIS
Ingredienser
Ris.
Allergiinformation
Produktet indeholder ingen allergener.
Fremstillet i en fabrik, der også håndterer JORDNØDDER, NØDDER, SOJA OG HVEDE (GLUTEN).
Næringsindhold pr. 100 g
| Næringsindhold | pr. 100 g |
|---|---|
| Energi | 465 kJ / 111 kcal |
| Fedt | 1 g |
| – heraf mættede fedtsyrer | 0 g |
| Kulhydrat | 23 g |
| – heraf sukkerarter | 0 g |
| Kostfibre | 2 g |
| Protein | 3 g |
| Salt | 0 g |
Oprindelse
Produkt fra Indien.





