Description
Produktnavn:
Tørrede Rosenblade
Beskrivelse:
Tørrede rosenblade anvendes traditionelt i te, desserter, dekoration, sæbefremstilling og olieudtræk. De er 100 % naturlige og består af ægte tørrede rosenblomsterblade. Produktet er velegnet til både kulinarisk brug og kreative formål. Må ikke erstatte en varieret og afbalanceret kost.
Ingredienser:
Rosenblade
Allergiinformation:
Ingen kendte EU-allergener.
Fremstillet i en fabrik, der også håndterer NØDDER, MÆLK, SOJA, JORDNØDDER, SENNEP OG SESAM.
Næringsindhold pr. 100 g
| Næringsstof | Mængde |
|---|---|
| Energi | 2409 kJ / 576 kcal |
| Fedt | 49 g |
| – heraf mættede fedtsyrer | 1 g |
| – heraf transfedt | 0 g |
| Kulhydrat | 21 g |
| – heraf sukkerarter | 3 g |
| Kostfibre | 21 g |
| Protein | 2 g |
| Natrium | 23 mg |
(Oplysningerne er baseret på emballagen og kan variere en smule.)
Nettovægt:
25 g
Opbevaring / oprindelse:
Opbevares køligt og tørt i en tætlukket beholder.





