Description
Rød chilisauce – 190 g
Ingredienser
Vand, sukker, rød peber (6 %), hvidløg, ingefær, salt, eddikesyre (surhedsregulerende middel E260), acetylert dikstivelse (fortykningsmiddel E1422), xanthan-gummi (fortykningsmiddel / emulgator E415), citronpulver (surhedsregulerende middel E330), natriumbensoat (konserveringsmiddel E211).
Allergiinformation
Dette produkt er fremstillet på maskiner og i et anlæg, som også håndterer
glutenholdige kornprodukter (herunder hvede), jordnødder, nødder, sesamfrø, soja, sennep og mælk (mejeriprodukter).
Næringsdeklaration
Pr. 100 g
| Næringsstof | Mængde |
|---|---|
| Energi | 540 kJ / 129 kcal |
| Fedt | 0,2 g |
| – heraf mættet fedt | 0,07 g |
| Kulhydrater | 30,7 g |
| – heraf sukkerarter | 15,4 g |
| Kostfibre | 0,4 g |
| Protein | 1,3 g |
| Salt | 2,0 g |
Opbevaring
Opbevares køligt, tørt og hygiejnisk.
Efter åbning: Opbevares i køleskab.
Oprindelse
Fremstillet i Indien
(Product of India)





